• Kotki

Kotki

Maj 2024 r.

BLOKI TEMATYCZNE:

1. WIOSENNA ŁĄKA 06.05. – 10.05.2024 r.

• Słuchanie wiersza E. Stadtmüller „Zielone żabki” ilustrowanego obrazkami. Rozmowa na temat wiersza.
          • Wykonanie pracy plastycznej „Owady” z wykorzystaniem papierowych talerzyków, kolorowego papieru.
          • Zabawa matematyczna „Szukamy pary” (memo obrazkowe).
          • Słuchanie piosenki „Koncert”. Nauka refrenu, wspólne śpiewanie. Zabawa ilustracyjna do piosenki.
          • Rozmowa na temat: Na czym polega praca pszczół? Co nam dają pszczoły?. Zwrócenie uwagi na konieczność dbania o pszczoły. Oglądanie ilustracji przedstawiających pszczołę, ul, plaster miodu. Opowieść ruchowa “Łąka”. Pokaz miodu, który wytwarzają pszczoły, zwrócenie uwagi na walory zdrowotne miodu. Degustacja miodu przez chętne dzieci.

2. LEŚNE KRÓLESTWO 13.05. – 17.05.2024 r.

• Słuchanie wiersza H. Bechlerowej „Może zobaczymy”. Rozmowa na temat treści utworu: Jakie zwierzęta możemy spotkać w lesie?
          • Wykonanie pracy plastycznej przestrzennej „Zajączek” z wykorzystaniem rolki po papierze, kolorowego papieru oraz klamerek do bielizny.
          • Zabawa matematyczna „Gdzie jest tyle samo elementów?”
          • Słuchanie piosenki „Las, las – leśna piosenka”. Rozmowa na temat piosenki: wymienienie zwierząt występujących w piosence. Zabawa z piosenką - podczas słuchania piosenki naśladowanie dźwięków wydawanych przez zwierzęta.
          • Zapoznanie z terminem “Barwy ochronne”. Oglądanie ilustracji, które przedstawiają zwierzęta w barwach ochronnych

3. KOCHAMY RODZICÓW 20.05. – 24.05.2024 r.

• Słuchanie wiersza R. Pisarskiego „Laurka”.Nauka wiersza na pamięć, wspólne recytowanie utworu z odpowiednią intonacją.
          • Wykonanie pracy plastycznej „Serce dla rodziców
          • Zabawy matematyczne: Liczenie kwiatów w poszczególnych kolorach przypiętych na tablicy – zakres do 4. Zabawa „Kwiaty”.
          • Słuchanie piosenki – „Dla mamusi i tatusia”. Nauka piosenki, wspólne śpiewanie; rytmiczne klaskanie przy piosence
          • Rozwiązanie zagadki - tęcza. Prezentacja zdjęcia tęczy oraz tęczy upiętej z krepiny na tablicy. Nazywanie kolejnych kolorów tęczy. Zabawy z kolorami tęczy: Malowanie pipetą z kolorową wodą na rozsypanej soli. Zabawa taneczna z paskami bibuły w kolorach tęczy w rytm piosenki „Tęcza, tęcza cza, cza, cza”

4. ZABAWA TO ŚWIETNA SPRAWA 27.05. – 31.05.2024 r.

• Słuchanie opowiadania E. Pałasz „Jak Wojtek szukał przyjaciela”- rozmowa na temat opowiadania. Jak Wojtuś szukał przyjaciela?, Czy dobrze się zachowywał? Zabawa ruchowo-naśladowcza „Na podwórku”
          • Oglądanie ilustracji różnych placów zabaw dla dzieci; opisywanie ich wyglądu, omówienie zasad bezpieczeństwa. Wykonanie pracy plastycznej w grupach
          • Zabawa dydaktyczna „Piłki” – nauczyciel rozdaje dzieciom małe kolorowe piłki. Zadaniem dzieci jest umieszczanie piłki we wskazanym przez nauczyciela miejscu względem ciała (np. nad głową, za sobą, przed sobą).
          • Zajęcia rytmiczne z utworami do zabaw muzyczno-ruchowych z płyty„Tuptaj maluszku” autorstwa M. Konarskiego.
          • Oglądanie ilustracji, zdjęć przedstawiających dzieci z różnych stron świata (różnych ras). Opisywanie ich wyglądu. Zwrócenie uwagi na fakt, że dzieci na całym świecie są podobne - mimo różnicy w wyglądzie. Mają podobne zainteresowania, potrzeby, zabawy.