• Kotki

Kotki

Kwiecień 2024 r.

BLOKI TEMATYCZNE:

1. POWROTY PTAKÓW 01.04 – 05.04.2024 r.
          2. ZWIERZĘTA Z WIEJSKIEGO PODWÓRKA 08.04. – 12.04.2024 r.
          3. WIOSNA W OGRODZIE 15.04. – 19.04.2024 r.
          4. OCHRONA PRZYRODY 22.04 – 26.04.2024 r.
          5. POLSKA – NASZA OJCZYZNA 29.04 – 30.04. 2024 r.

1. POWROTY PTAKÓW 01.04 – 05.04.2024 r.

• Bocian – wyklejanie sylwety bociana kawałkami papieru kolorowego – usprawniania małej motoryki, ćwiczenia dokładności wykonywania pracy
          • „Czy każdy ptak ma gniazdo? ”-przyporządkowanie ptaków do gniazd przez łączenie w pary według wzoru. Określanie położenia gniazd(wysoko/nisko, blisko/daleko)
          • ”Cztery pory roku – Wiosna” – wysłuchanie utworu A. Vivaldiego. Omówienie nastroju w utworze, tworzenie akompaniamentu do utworu za pomocą instrumentów muzycznych
          • Spacer w okolicach przedszkola w celu obserwacji ptaków w naturalnym środowisku. Nazywanie popularnych gatunków ptaków (gołąb, wróbel, sroka), nasłuchiwanie ich odgłosów.

2. ZWIERZĘTA Z WIEJSKIEGO PODWÓRKA 08.04. – 12.04.2024 r.

• Słuchanie wiersza A. Dziechciarczyk „Konie”. Rozmowa na temat wiersza. Rozwiązywanie zagadek słowno-obrazkowych – na temat zwierząt z wiejskiego podwórka
          • Wykonanie pracy przestrzennej plastycznej „Papierowe zwierzęta”. Dzieci wykonują postacie zwierząt z wykorzystaniem rolek po papierze toaletowym oraz kolorowego papieru i bibuły.
          • Słuchanie wiersza S. Kraszewskiego „Na wiejskim podwórku” jako wstęp do zajęć. W trakcie recytacji wiersza n-l prezentuje postacie zwierząt i ich dzieci.Zabawa matematyczna „Szukamy mamy”. Zadaniem dzieci jest utworzyć parę zwierząt mama-dziecko spośród różnych obrazków.
          • „W zagrodzie” – powtarzanie wyrazów dźwiękonaśladowczych. Słuchanie piosenki „U nas na podwórku” Nauka piosenki, wspólne śpiewanie. Zabawa ruchowo-naśladowcza przy piosence.
          • Skąd się bierze mleko? Oglądanie i opisywanie historyjki obrazkowej. Zabawa „Doimy krowę” z wykorzystaniem rękawiczki lateksowej.Wspólne zrobienie koktajlu z mleka i owoców, poczęstunek.

3. WIOSNA W OGRODZIE 15.04. – 19.04.2024 r.

• Słuchanie opowiadania M. Różyckiej „O żółtym tulipanie” z wykorzystaniem ilustracji. Rozmowa na temat treści opowiadania, udzielanie odpowiedzi na pytania, np. Gdzie mieszkał mały Tulipanek?, Kogo Tulipanek nie chciał wpuścić do swojego domku?, Jakiego koloru był Tulipanek?
          • Wykonanie pracy plastycznej: malowanie palcami na folii dużych wzorów tulipanów – praca w małych grupach.
          • Zabawa matematyczna „Liczymy motyle na kwiatach”. Na tablicy nauczyciel umieszcza sylwety kwiatów, na nich motyle w liczbie od 1 do 3. Dzieci przeliczają motyle, określają na którym kwiatku z kolei są np. dwa motyle, trzy motyle. Nauczyciel zaznacza czerwoną kropką od której strony zaczynamy liczyć kwiatki.
          • Zabawa orientacyjno-porządkowa „Żaby i bociany”. Przy dźwiękach tamburyna spacerują bociany; przy dźwiękach kołatki skaczą żabki. Słuchanie piosenki „W naszym ogródeczku”.Nauka piosenki, wspólne śpiewanie. Zabawa ilustracyjna przy piosence.
          • Wyjście do biblioteki miejskiej na warsztaty wiosenne.
          • Zabawa ilustracyjna przy piosence „W naszym ogródeczku”Przygotowanie stanowisk pracy. Wypełnienie skrzynek ziemią; wspólne wysiewanie do ziemi przygotowanych nasion: koperek, pietruszka. Podlanie oraz odstawienie skrzynek w nasłonecznione miejsce.

4. OCHRONA PRZYRODY 22.04 – 26.04.2024 r.

• „Drzewko Maciusia” – opowiadanie H. Koszutskiej – wdrażanie do szanowania przyrody, uwrażliwienie na jej piękno, rozumienie konieczności ochrony przyrody.
          • Wykonanie plakatu w grupach na temat „Czysta planeta Ziemia”. Wykonanie prac na dużych arkuszach papieru techniką collage. Wystawa prac.
          • Zabawa matematyczna na podstawie wiersza S. Karaszewskiego „Śmieciu, precz”.
          • Słuchanie piosenki „Świat w naszych rękach”. Rozmowa na temat tekstu piosenki.
          • Zabawa ruchowa przy piosence „Świat w naszych rękach”. Oglądanie przygotowanych ilustracji przedstawiających złe zachowania, np. brudna, zanieczyszczona śmieciami woda, śmieci rozrzucone w parku, na placu zabaw, połamane gałęzie drzew oraz dobre, np. posegregowane śmieci w pojemnikach, czysty, zadbany plac zabaw, itp. Opisywanie obrazków, określanie zachowań.
          • Burza mózgów – jak małe dzieci mogą dbać o otocznie, przyrodę?Wykonanie wspólnego plakatu „Kochamy przyrodę”. Naklejanie przygotowanych elementów na dużym arkuszu brystolu jako podsumowanie wiadomości zdobytych w ciągu tygodnia.

5. POLSKA – NASZA OJCZYZNA 29.04 – 30.04. 2024 r.

• „Moja ojczyzna - Zwiedzamy ciekawe miejsca w Polsce – zabawa dydaktyczna inspirowana wierszem I.R. Salach pt. „Wycieczka”, oglądanie obrazków i zdjęć z różnych regionów Polski. Wyjaśnienie słowa „Ojczyzna.
          • Zaprezentowanie Flagi i Godła Polski – omówienie ich wyglądu. Wykonanie pracy plastycznej „Flaga Polski” – wyklejanie kulkami z bibuły sylwety flagi. Prezentacja wykonanych prac.