• Muchomorki

Maj 2024 r.

BLOKI TEMATYCZNE:

1. Muzyka jest wszędzie (06 – 10.05.2024 r.)

2. Co w trawie piszczy? (13 – 17.05.2024 r.)

3. Moja mama i mój tata (20 – 24.05.2024 r.)

4. W teatrze (27 – 31.05.2024 r.)

1. Muzyka jest wszędzie (06 – 10.05.2024 r.)

• Co to jest muzyka?” – teatrzyk sylwet na podstawie opowiadania W. Badalskiej, zachęcanie do uważnego słuchania utworu. Rozwijanie mowy, zapoznanie z wybranymi instrumentami muzycznymi, wypowiedzi dzieci na temat wysłuchanego tekstu.

• Pomieszały się nam nutki” – wyjaśnienie, co to jest nuta, segregowanie nutek według koloru, przeliczanie w zakresie 1-4.

• Zajęcia biblioteczne – wyjście do Filii nr 4 Biblioteki Miejskiej w Sosnowcu.

• Co to za instrument?” – zagadki z użyciem wybranych instrumentów muzycznych: bębenka, trójkąta, grzechotki.

• Język angielski – nauka języka obcego przez zabawę.

09.05.2024 r. - planowane jest wyjście do Biblioteki Miejskiej Filia nr 4 w Sosnowcu. Prosimy o ubranie dzieci odpowiednio do warunków atmosferycznych.

2. Co w trawie piszczy? (13 – 17.05.2024 r.)

• Słuchanie opowiadania Agaty Widzowskiej „Łąka” - wypowiedzi dzieci na temat wysłuchanego tekstu, określanie znaczenia barwy ochronnej.

• Na wiosennej łące” - wykonanie pracy plastycznej w małych zespołach, przyklejanie sylwet kwiatów, malowanie farbami trawy, rozwijanie umiejętności współpracy w zespole.

• Na zielonej łące” - ćwiczenia matematyczne: określanie położenia przedmiotów w przestrzeni, układanie wzoru (rytmu), utrwalanie umiejętności przeliczania.

• Zabawy z piosenką „Motylek” - rozwijanie koordynacjo słuchowo-ruchowej, rozwijanie umiejętności poruszania się przy muzyce.

• W poszukiwaniu życia na łące” - spacer do parku, obserwowanie życia na łące: wskazywanie i nazywanie poznanych roślin, zwrócenie uwagi na owady żyjące wśród roślin.

• Język angielski – nauka języka obcego przez zabawę.

3. Moja mama i mój tata (20 – 24.05.2024 r.)

• Słuchanie opowiadania Ewy Stadtmuller „Dzień rodziców” - rozmowa na temat wysłuchanego tekstu, rozwijanie mowy i koncentracji uwagi.

• Upominki dla rodziców” - wykonanie upominków dla mamy i taty – odbijanie dłoni w masie solnej, malowanie wybranym kolorem odbicia dłoni.

• Zabawy z piosenką „Dla mamy i taty” - kształcenie percepcji słuchowo-ruchowej, ilustrowanie piosenki ruchem.

• Co lubię robić z rodzicami?” - praca z tablicą demonstracyjną, wypowiedzi dzieci na temat ich ulubionych sposobów spędzania czasu z rodzicami.

• Język angielski – nauka języka obcego przez zabawę.

4. W teatrze (27 – 31.05.2024 r.)

• Julcia śpi” – przedstawienie opowiadania A. Świrszczyńskiej z wykorzystaniem teatrzyku cieni, rozmowa na temat wysłuchanego tekstu.

• Nasze pacynki” - wykonanie pacynki z drewnianej łyżki, skrawków materiału, kolorowego papieru, włóczki itp., dbanie o porządek na swoim stanowisku pracy.

• Ile głów ma smok?” – przeliczanie elementów w zakresie 1-4, używanie liczebników porządków.

• W garderobie teatralnej” – zabawa dydaktyczna, ćwic zenia klasyfikacyjne i spostrzegawczości.

• Język angielski – nauka języka obcego przez zabawę.

28.05.2024 r. - prosimy, aby każde dziecko przyniosło drewnianą łyżkę do wykonania pacynki.

Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych będziemy często wychodzić na dwór (przedszkolny plac zabaw, spacery w okolicach przedszkola). Prosimy o ubieranie dzieci odpowiednio do warunków atmosferycznych oraz zapewnienie dzieciom nakryć głowy (czapka z daszkiem/kapelusz/chustka).