• Kubusie

Maj 2024 r.

1. Praca strażaka (06 – 10.05.2024 r.)

• Słuchanie opowiadania "Dzielny Karol" Doroty Kossakowskiej „Strażacy w akcji” .Oglądanie przez dzieci ilustracji przedstawiających pracę strażaka. Dzieci opowiadają co widzą na obrazkach.
          • „Wóz strażacki” - wyklejanie skrawkami kolorowego papieru sylwety wozu strażackiego, staranne wykonanie pracy. Rozwijanie umiejętności posługiwania się określeniami: wczoraj, dzisiaj, jutro; rozwijanie myślenia przyczynowo skutkowego.
          • „Piosenka strażacka” - wysłuchanie piosenki, określenie jej tempa i nastroju, rozmowa na temat pracy strażaka oraz zagrożeń, jakie ze sobą niesie.
          • „W remizie strażackiej” - oglądanie filmu „Dzień z życia strażaka”, rozmowa na temat pracy strażaków, oglądanie zdjęć wozu i sprzętu strażackiego.
          • J. angielski – nauka języka obcego przez zabawę.

2. Zabawa w teatr (13 – 17.05.2024 r.)

• Słuchanie opowiadania S. Karaszewskiego „Bardzo ważna rola” - rozmowa na temat wysłuchanego tekstu, oglądanie i nazywanie ilustracji przedstawiających wnętrze teatru (scena, kurtyna, scenografia).
          • „Malowanie wybranego fragmentu baśni „Śnieżka”, rozwijanie sprawności manualnej i aktywności twórczej.
          • „Kolorowe klocki” - ćwiczenia utrwalające nazwy kolorów, układanie rytmów według poleceń nauczycielki, segregowanie klocków według kolorów.
          • J. angielski – nauka języka obcego przez zabawę.
          • Zabawy przy piosence „Sztuka małego człowieka” - inscenizacje ruchowe do tekstu piosenki, rozwijanie poczucia rytmu i inwencji dzieci.
          • Inscenizowanie wiersza H. Bechlerowej „Makówkowy teatrzyk” z wykorzystaniem sylwet postaci, wyjaśnienie znaczenia słów „Cisza jak makiem zasiał”.

3. Wszystko może być muzyką (20 – 24.05.2024 r.)

• Słuchanie wiersza T. Fiutowskiej „Koncert” - wyjaśnienie znaczenia słów filharmonia, dyrygent, serenada, smyki; rozmowa na temat wiersza, omówienie wyglądu skrzypiec na podstawie ilustracji.
          • „Malowanie muzyki” - malowanie ilustracji do miniatury fortepianowej A. Szalińskiego „Żabki i bocian” - wysłuchanie utworu, określanie jego tempa i nastroju, słuchanie utworu i jednoczesne malowanie farbami ilustracji do niego.
          • Zabawy matematyczne:
            • uzupełnianie liczby instrumentów do pięciu
            • przeliczanie instrumentów (w zakresie 1-5)
          • J. angielski – nauka języka obcego przez zabawę.
          • Słuchanie piosenki „Śpiewaj tak jak on” - nauka pierwszej zwrotki metodą ze słuchu; zabawa „Ptasia orkiestra” - naśladowanie głosów ptaków: kukułki, wróbla, bociana i wrony.
          • Spacer w okolicach przedszkola, nasłuchiwanie dźwięków otoczenia, nazywanie i wskazywanie ich źródła.

4. Nasi rodzice (27 – 30.05.2024 r.)

• „Zgubione korale” – teatrzyk sylwet na podstawie inscenizacji B. Szelągowskiej, burza mózgów „Co możemy zrobić dla mamy i taty z okazji ich święta?”.
          • J. angielski – nauka języka obcego przez zabawę.
          • „Rodzinny obrazek” – wykonanie portretu rodzinnego, staranne wykonanie pracy, zwrócenie uwagi na prawidłowy sposób rysowania postaci człowieka.
          • „Walczyk dla rodziców” – nauka piosenki, zabawy rytmiczne przy muzyce, poznanie prostych kroków walca.
          • Oglądanie zdjęć rodzinnych przyniesionych przez dzieci, nazywanie i wskazywanie członków rodzin na fotografiach