• Działania plastyczne

Podane propozycje mają wskazać kierunek pracy i jej istotne znaczenie dla rozwijania wszechstronnej, w tym twórczej osobowości dziecka oraz pomóc rodzicowi w zorganizowaniu inspirujących wyobraźnię zajęć plastycznych.

„Kreatywne portrety”. Materiały: farby plakatowe, liście o różnych kształtach, kolorowa kartka, kolorowa makulatura, nożyczki, klej, pędzel.

Przeglądamy kolorową makulaturę, wycinając ze zdjęć prasowych twarze osób, które nam się spodobają. Następnie przyklejamy wyciętą twarz na kartce ksero. Malujemy liść farbą plakatową i odciskamy go wokół portretu na kartce, tak aby nieco zachodził na portret. Odbijamy jeden, dwa lub więcej liści w różnych kolorach. Jeżeli nałożymy na siebie kształty odbitych liści, uzyskamy ciekawy efekt plastyczny.

„Kreatywne rysowanie”. Materiały: kartki, gruby flamaster, kredki pastelowe.

Na kartce rysujemy grubym flamastrem dowolny „zygzak”. Prosimy dziecko, aby wyobraziło sobie dowolne miejsce: na Ziemi, w przestrzeni kosmicznej lub na innej planecie i narysowało swoje wyobrażenia na bazie zaczętej formy rysunku ( np. „Odkrywamy nowe wyspy”, „Projektujemy nowe pojazdy”).

„Gazetowe stwory”. Materiały: gazety, taśma lakiernicza.

Rozbudzamy ciekawość dziecka poprzez postawienie tematu-problemu, na przykład „Papierowy świat” lub „Jak zbudować przestrzennie papierowe miasto?”. Zachęcamy do indywidualnego działania dziecka.

„Malowanie kulką”. Materiały: małe kulki plastikowe, farby plakatowe, kartki z bloku, tekturowe pudełka po czekoladkach, pędzelek.

Kartkę umieszczamy w pudełku po czekoladkach. Kulkę malujemy pędzelkiem jednym kolorem farby, wkładamy do pudełka i poruszając nim w różne strony, malujemy na kartce. Następnie pokrywamy kulkę farbą innego koloru i postępujemy jak wcześniej. Powstałe w ten sposób abstrakcje możemy oprawić w ramy. Można również domalować symboliczny akcent farbą plakatową.

„Wyczarowane z przydrożnych kamieni”. Materiały: kamienie o różnych ciekawych kształtach i wielkościach, farby plakatowe, pędzel.

Dziecko wybiera sobie kamień, który najbardziej mu się spodobał i za pomocą farb próbuje wyczarować z niego swoje wyobrażenia. Może stworzyć całą rodzinę kamiennych postaci (np. ZOO, Leśna kraina).

„Patyczaki”. Materiały: patyki z ułamanych gałęzi o ciekawych kształtach, papier kolorowy lub plastelina, podstawki (np.. ziemniaki), klej.

Dziecko wybiera sobie patyk, który je zainspirował i próbuje wyczarować z niego wyobrażoną postać, doklejając elementy z kolorowego papieru lub z plasteliny. Mogą w ten sposób powstać postacie ludzi, zwierząt, drzew i inne. Pracę mocujemy w połówce ziemniaka.

„Podwodny świat”. Materiały: niebieski tusz, cienkie pędzelki lub patyki, kartki z bloku, miska z wodą.

Na zmoczonej kartce malujemy barwne tło. Po wyschnięciu naklejamy kompozycje wycięte z folii samoprzylepnej lub kolorowego papieru.

„Kolaż gazetowy”. Materiały: kolorowa makulatura, kartki z bloku, nożyczki, klej, kredki.

Dzieci wybierają ciekawe ilustracje, które mogą stanowić fragmenty kolażu. Kolaż można tworzyć dowolnie lub na określony temat. Brakujące elementy można dorysować kredkami tak, aby kolaż stanowił całość.

„Nakładane obrazy”. Materiały: kolorowa makulatura, klej, nożyczki, kartki z bloku

Dziecko zaczyna pracę od wycięcia kształtu wielkiej głowy (ludzkiej lub zwierzęcej). Następnie wybiera inne elementy nadające się do naklejania na wybraną formę w miejsce oczu, nosa, uszu, włosów (jabłka jako oczy). Można również nakładać elementy wypukłe typu: korki, kapsle, pinezki, rolki papieru.

Źródło:
          Kalbarczyk A., Zabawy ze sztuką, Impuls 2005