Kubusie
Kubusie
Listopad 2024 r.
Bloki tematyczne:
1. Co powinniśmy wiedzieć o Polsce (04 – 08.11.2024 r.)
2. Na jesienny smutny czas (11 – 15.11.2024 r.)
3. Zdrowie naszym skarbem (18 – 22.11.2024 r.)
4. Co ułatwia pracę w domu? (25 – 29.11.2024 r.)
1. Co powinniśmy wiedzieć o Polsce (04 – 08.11.2024 r.)
-
Wysłuchanie legendy „O Lechu, Czechu i Rusie”, rozmowa na temat wysłuchanego tekstu; nazywanie symboli narodowych Polski – fladze, godle, hymnie.
-
Wyjście do Biblioteki Miejskiej Filia nr 4 w Sosnowcu na warsztaty.
-
„Potrawy regionalne” - zapoznanie z tradycyjnymi potrawami z różnych regionów Polski (pierniki z Torunia, oscypki z Podhala, obwarzanki z Krakowa). Przeliczanie elementów w zakresie 4.
-
Zabawy z piosenką „Nasza ojczyzna” - rozmowa na temat tekstu piosenki, ilustrowanie piosenki ruchem, próby manipulowania rekwizytem.
-
Akademia z okazji Święta Niepodłegłości w wykonaniu dzieci z grupy „Delfinki” - prawidłowe zachowanie się w czasie akademii, uważne oglądanie programu artystycznego.
-
J. angielski – nauka języka obcego przez zabawę.
2. Na jesienny smutny czas (11 – 15.11.2024 r.)
-
„Jesienne malowanie” - malowanie metodą "mokre na mokrym" - poznanie nowej techniki plastycznej, malowanie obrazków o tematyce jesiennej, rozwijanie pomysłowości i sprawności manualnych.
-
„Ile jest tej wody" - badanie i opisywanie właściwości wody, zabawy badawcze, mierzenie płynów, porównywanie pojemności naczyń.
-
Wysłuchanie piosenki "Za okienkiem deszcz i wiatr", tworzenie akompaniamentu do piosenki z wykorzystaniem gazet, reklamówek foliowych itp., nauka refrenu metodą ze słuchu.
-
Historyjka obrazkowa na podstawie wiersza H. Szayerowej „Wiatr, pani i kapelusz”, wypowiedzi dzieci na temat wiatru. „Zabawy z wiatrem” – zabawy badawcze w ogrodzie przedszkolnym: siła i kierunek wiatru, tańczące liście (w zależności od warunków atmosferycznych).
-
J. angielski – nauka języka obcego przez zabawę.
3. Zdrowie naszym skarbem (18 – 22.11.2024 r.)
-
Słuchanie wiersza Agaty Widzowskiej „Na zdrowie!” - rozwijanie mowy zapoznanie z rolą aktywności fizycznej w życiu człowieka.
-
„Co jeść, by zdrowo żyć?” - przypomnienie wiadomości na temat zdrowego odżywiania (piramida zdrowego żywienia), wykonanie piramidy zdrowego żywienia z elementów przygotowanych przez nauczycielkę.
-
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka – przypomnienie jakie prawa i obowiązki mają dzieci, rozmowa na temat
-
Zabawy z piosenką „W zdrowym ciele zdrowy duch” - rozwijanie swobody ruchów w przestrzeni; nauka piosenki metodą ze słuchu, wspóne śpiewanie piosenki - rozwijanie umiejętności wokalnych.
-
Spacer do Parku Sieleckiego – zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, rozwijanie sprawności ruchowej, doskonalenie uważnego słuchania i zapamiętywania poleceń – zwrócenie uwagi na wpływ aktywności na świeżym powietrzu na zdrowie.
-
J. angielski – nauka języka obcego przez zabawę.
4. Co ułatwia pracę w domu? (25 – 29.11.2024 r.)
-
„Dzień pluszowego misia” - zapoznanie dzieci z historią powstania pluszowego misia, rozwijanie zainteresowania literaturą dziecięcą, rozwijanie mowy, dostarczenie dziecku radości i przyjemności wspólnej zabawy.
-
„Lampka nocna” - wykonanie lampki nocne z wykorzystaniej roslki po papierze taletowym i kubeczka papierowego, ozdabianie prac według pomysłów własnych dzieci – rozwijanie inwencji twórczej.
-
„Stare i nowe” - oglądanie zdjęć/ilustracji przedstawiających urządzenia domowe kiedyś i dziś, nazywanie ich, próby określenia jak używało się kiedyś urządzeń (tarka do prania, żelazko z duszą itp.). Tworzenie zbiorów urządzeń współczesnych i dawnych.
-
Zabawy z piosenką „Elektryczna ekipa” - rozwijanie umiejętności odbioru i wyrażania muzyki, rozwijanie poczucia rytmu (z wykorzystaniem elementów metody Batii Strauss).
-
„Jak powstaje prąd?” - zapoznanie z ekologicznymi metodami produkcji prądu elektrycznego, przypomnienie o konieczności oszczędzania prądu (gaszenie światła w pomieszczeniach, z których wychodzimy, wyłączanie telewizora/komputera kiedy go nie używamy itp.)
-
J. angielski – nauka języka obcego przez zabawę.
-